Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) uruchomił centralną wypożyczalnię technologii wspomagających. Nowy program PFRON znacząco zwiększa dostęp do sprzętu rehabilitacyjnego oraz zaawansowanych techno[1]logicznie urządzeń dla osób z niepełnosprawnością. Do dyspozycji jest ponad 14 tys. sztuk różnego rodzaju sprzętu, a ta liczba będzie się systematycznie zwiększać.

 

W wypożyczalni znajdują się m.in.:

  • wózki i skutery dla osób z niepełnosprawnością ruchową,
  • notatniki brajlowskie,
  • powiększalniki,
  • urządzenia wspomagające słyszenie i nowoczesne aparaty słuchowe.

 

Dostępne są także technologie wspomagające i alternatywne dla osób, które nie mogą się komunikować w standardowy sposób, oraz oprogramowanie do sterowania komputerem za pomocą wzroku (tzw. PCEye).

Te nowoczesne rozwiązania pozwalają na porozumiewanie się i rehabilitację osobom po udarze lub w innych cięż[1]kich stanach neurologicznych.

Wśród udostępnianego sprzętu znajdują się ponadto koncentratory tlenu – zarówno przenośne, jak i stacjonarne. To sprzęt, który nie jest refundowany w ramach ubezpieczenia zdrowotnego.

Osoby wymagające tlenoterapii nie mogły też dotychczas otrzymać pomocy PFRON. Teraz mogą taki sprzęt nieodpłatnie wypożyczyć na rok, a nawet przedłużyć umowę na rok kolejny. Z pewnością wielu seniorów skorzysta także z łóżka rehabilitacyjnego czy podnośnika.

Dla kogo jest przeznaczona wypożyczalnia

Wypożyczalnia pomoże osobom z różnymi rodzajami niepełnosprawności –  ruchową, słuchową i wzrokową.

Sprzęt może wypożyczyć każdy, kto ma ważne orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności i w ciągu 12 miesięcy przed dniem złożenia wniosku nie otrzymał ze środków PFRON lub NFZ dofinansowania na zakup takiej samej technologii wspomagającej jak ta, którą chce wypożyczyć.

Jeśli wniosek będzie dotyczył wyrobu medycznego wydawanego na zlecenie, np. wózka lub skutera inwalidzkiego, to potrzebne będzie również zlecenie od lekarza specjalisty.

Jeśli jesteś osobą z niepełnosprawnością i chcesz skorzystać z wypożyczalni sprzętu, złóż wniosek w wersji elektronicznej za pośrednictwem Systemu Obsługi Wsparcia (SOW). Będą go rozpatrywać centra informacyjno-doradcze dla osób z niepełnosprawnością (CIDON-y), a następnie trafi on do Ośrodka Wsparcia i Testów (OWiT), gdzie ekspert pomoże dopasować technologię do Twoich indywidualnych potrzeb.

Sprzęt będzie dostarczała i serwisowała Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych (RARS). Każdą osobę wypożyczającą prosimy o zapłacenie kaucji zwrotnej w stałej wysokości 2 proc. wartości sprzętu. Po zakończeniu obowiązywania umowy PFRON zwróci pieniądze.

Gdzie szukać dodatkowych informacji

Więcej informacji możesz znaleźć na stronie PFRON (www.wypozyczalnia.pfron.org.pl). Jest tam również pełna lista dostępnego sprzętu.

Na wszelkie pytania odpowiedzą także pracownicy RARS pod numerem telefonu 22 899 89 22 lub adresem e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Centralna wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego, wyrobów medycznych i technologii asystujących działa w ramach programu PFRON „Wypożyczalnia technologii wspomagających dla osób z niepełnosprawnością”.

Źródło: Zakład Ubezpieczeń Społecznych