Wnioski o wakacje składkowe (RWS) złożone przez pełnomocników będą obsługiwane przez ZUS z uwzględnieniem domniemania posiadania stosownego oświadczenia przez składającego wniosek pełnomocnika. Zakład Ubezpieczeń Społecznych uwzględnia taką praktykę, przyjmując profesjonalny charakter działania biur rachunkowych. Stanowisko ZUS zostało wydane w związku z licznymi wątpliwościami zgłaszanymi przez przedsiębiorców i ich pełnomocników.
Wątpliwości dotyczące uprawnień biur rachunkowych
W materiałach informacyjnych ZUS „Jak wypełnić wniosek o zwolnienie z obowiązku opłacenia składek za wskazany miesiąc (RWS)” znajdują się następujące wytyczne ZUS: „Możesz złożyć wniosek samodzielnie ze swojego profilu płatnika na PUE/eZUS. Wniosek może również złożyć w Twoim imieniu Twój pełnomocnik z profilu płatnika.”
Zgodnie z przepisami ustawy art. 36d ust. 3 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oświadczenia, o których mowa w ust. 2 pkt 3 i 4 [oświadczenie o spełnieniu warunków oraz oświadczenie o wielkości otrzymanej pomocy de minimis], są składane pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń. Składający oświadczenia jest obowiązany do zawarcia w nich klauzuli następującej treści: "Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.". Klauzula ta zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.
Wątpliwości po stronie pełnomocników (właścicieli i pracowników biur rachunkowych) budził fakt, czy takie oświadczenie może być sygnowane podpisem pełnomocnika umocowanego w ramach pełnomocnictwa złożonego na formularzu PEL. Powyższa wątpliwość wynika z faktu, iż wskazane oświadczenie odwołuje się do odpowiedzialności z art. 233 ustawy z dnia 6.06.1997 r. Kodeks karny. Wskazane przepisy stosuje się do osoby, która składa fałszywe oświadczenie, jeżeli przepis ustawy przewiduje możliwość odebrania oświadczenia pod rygorem odpowiedzialności karnej.
Składanie wniosków o wakacje składkowe przez pełnomocników - stanowisko ZUS
Jak poinformował ZUS, oświadczenia zawarte we wnioskach o wakacje składkowe mają potwierdzać spełnienie przez płatników składek warunków określonych w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych (art. 17 a ust. 1 pkt 2 i 3) oraz ewentualny fakt otrzymania pomocy de minimis i jej wysokości. Oświadczeniom tym został nadany rygor odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.
To, że przedsiębiorcy działają przez swoich pełnomocników, jest już standardem w biznesie i w relacjach administracji publicznej z klientami. Stosunki pomiędzy pełnomocnikami a ich mocodawcami ukształtowane są w ramach umów, które regulują zakres współpracy, w tym wzajemną odpowiedzialność. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjmuje, że jeśli pełnomocnik składa wniosek RWS, to dysponuje stosownym oświadczeniem płatnika o spełnieniu powyższych warunków. Dlatego ZUS uwzględnia taką praktykę i przyjmuje profesjonalny charakter działania pełnomocników/biur rachunkowych.
Ważne
ZUS przyjmuje, że złożenie wniosku RWS przez pełnomocnika jest równoznaczne z tym, że dysponuje on stosownym oświadczeniem płatnika o spełnieniu powyższych warunków. ZUS uwzględnia taką praktykę przyjmując profesjonalny charakter działania pełnomocników/biur rachunkowych.
ZUS przygotował wzór wniosku RWS, który odpowiada obowiązującym przepisom, a jego obsługa umożliwia złożenie wniosku bezpośrednio przez płatnika składek lub jego pełnomocnika.
Wnioski płatników składek złożone przez pełnomocników będą obsługiwane przez ZUS z uwzględnieniem domniemania posiadania stosownego oświadczenia przez składającego wniosek pełnomocnika.
Oprac. Katarzyna Bogucka
źródło:https://inforfk.pl