Do 28 lutego 2025 r. przedsiębiorcy, którzy w drugim półroczu 2024 r. korzystali z maksymalnych cen energii elektrycznej, muszą złożyć informację o korzystaniu z pomocy de minimis. W przypadku niezłożenia oświadczenia rozliczenia zostaną skorygowane według ceny, która wynika z umowy z dostawcą energii.
Pomoc de minimis dla przedsiębiorców w Polsce »»»
Cena maksymalna energii elektrycznej, którą zastosowano w rozliczeniach za II półrocze 2024 roku stanowi rodzaj pomocy publicznej wskazanej w ustawie:
- pomoc de minimis albo pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie – dotyczy małych i średnich przedsiębiorstw;
- pomoc publiczna udzielana na podstawie art. 19c rozporządzenia 651/201 – dotyczy mikroprzedsiębiorstw.
Na mocy nowelizacji ustawy z 23 maja 2024 r. o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia cen energii elektrycznej, gazu ziemnego i ciepła systemowego (Dz. U. z 2024 r. poz. 1831) Minister Klimatu i Środowiska przygotował wzór informacji o pomocy, który dotyczy pomocy publicznej, pomocy de minimis, pomocy de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie. Formularz służy rozliczeniu pomocy publicznej pobranej przez odbiorcę uprawnionego w II połowie 2024 r.
Ważne
Obowiązek dotyczy mikro, małych lub średnich przedsiębiorców, którzy w okresie 1 lipca – 31 grudnia 2024 r. korzystali z ceny maksymalnej energii elektrycznej 693 zł/MWh. W terminie do 28 lutego 2025 r. powinni złożyć informację o pomocy do podmiotu udzielającego pomocy, tj. do swojego sprzedawcy energii elektrycznej na dedykowanym wzorze informacji.
Jak informuje MKiŚ, procedowana obecnie nowelizacja ustawy o rynku mocy wprowadzi nowy termin dla przedsiębiorców - do 30 czerwca 2025 r. Obecnie jednak przedsiębiorców obowiązuje termin - do 28 lutego 2025 r.
W przypadku niezłożenia dokumentu rozliczenia za II półrocze 2024 roku zostaną skorygowane. Korekta zobowiąże przedsiębiorcę do zwrotu różnicy pomiędzy ceną maksymalną a ceną, która wynika z umowy. Do kwoty korekty zostaną doliczone odsetki ustawowe od dnia rozliczenia.
Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska