• ZaufanieProfesjonalizmDoświadczenie

    Zaufanie
    Profesjonalizm
    Doświadczenie

  • ZaufanieProfesjonalizmDoświadczenie

    Zaufanie
    Profesjonalizm
    Doświadczenie

  • ZaufanieProfesjonalizmDoświadczenie

    Zaufanie
    Profesjonalizm
    Doświadczenie

  • 1
  • 2
  • 3
  • 
ZaufanieProfesjonalizmDoświadczenie

    Zaufanie
    Profesjonalizm
    Doświadczenie

  • 1

Niektórzy podatnicy nie mogą korzystać ze zwolnienia z podatku VAT ze względu na rodzaj prowadzonej działalności. Wówczas przed dniem wykonania pierwszej czynności są obowiązani do złożenia naczelnikowi Urzędu Skarbowego zgłoszenie rejestracyjne na wniosku VAT-R.



Obowiązek ten nie dotyczy podatników korzystających ze zwolnienia podmiotowego z VAT, tj. zwolnionych od podatku z uwagi na nieprzekroczenie limitu obrotów w kwocie 150.000 zł oraz podatników zwolnionych przedmiotowo z VAT, tj. wykonujących wyłącznie czynności zwolnione z VAT.

Ustawodawca dał jednak możliwość zgłoszenie rejestracyjnego i wówczas Urząd Skarbowy rejestruje jednostkę i potwierdza, jako "podatnika VAT zwolnionego".

Nie każdy podatnik rozpoczynający działalność może korzystać ze zwolnienia podmiotowego. Bez względu, bowiem na wysokość osiąganych obrotów, podatnicy, którzy wykonują czynności wymienione w ustawie o VAT. Ze zwolnienia korzystać nie mogą, m.in. podatnicy dokonujący sprzedaży wyrobów akcyzowych (z wyjątkiem m.in. wyrobów tytoniowych). W tym przypadku podatnicy rozpoczynający działalność gospodarczą muszą złożyć zgłoszenie rejestracyjne VAT-R przed dniem wykonania pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu VAT.

Opłata skarbowa z tytułu rejestracji na VAT wynosi 170 zł

Podatnicy rozpoczynający działalność zastanawiają się czy bardziej opłaca się być podatnikiem zwolnionym z VAT, czy czynnym przedsiębiorcą odprowadzającym VAT.

Istotne jest oszacowanie, kto będzie odbiorcą naszych towarów /usług.

Jeżeli będą to:

- osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej,
- podatnicy korzystający ze zwolnienia z VAT,

wówczas zwolnienie z VAT jest opłacalne.  Podatnik zwolniony z VAT nie nalicza VAT-u przy sprzedaży, co wpływa na cenę sprzedawanych towarów czy usług. A cena ta jest istotna, gdy podatnik zwolniony i tak nie ma prawa do odliczenia VAT.

W sytuacji, gdy nabywcami produktów/usług są:

- czynni podatnicy VAT, którzy mają prawo do odliczania VAT,
- podatnik dokonujący czynności, które opodatkowane są stawkami preferencyjnymi (występuje nadwyżka podatku naliczonego nad należnym),
- podatnik dokonuje dużych zakupów inwestycyjnych,

korzystanie ze zwolnienia staje się niekorzystne dla podatnika.

Źródło: Gazeta Podatkowa

Warszawa