• ZaufanieProfesjonalizmDoświadczenie

    Zaufanie
    Profesjonalizm
    Doświadczenie

  • ZaufanieProfesjonalizmDoświadczenie

    Zaufanie
    Profesjonalizm
    Doświadczenie

  • ZaufanieProfesjonalizmDoświadczenie

    Zaufanie
    Profesjonalizm
    Doświadczenie

  • 1
  • 2
  • 3
  • 
ZaufanieProfesjonalizmDoświadczenie

    Zaufanie
    Profesjonalizm
    Doświadczenie

  • 1

Według nowych zasad decyzję o udzieleniu zabezpieczenia na niewyegzekwowane wierzytelności podejmie sąd. Pod uwagę będą brane zarówno interesy wierzyciela jak i dłużnika. W kwestie wchodzi stwierdzenie czy strony nie poniosą szkody w przypadku braku zabezpieczenia lub na skutek jego wdrożenia.

 

Złożenie wniosku

Tak, jak do tej pory sąd będzie rozpoznawał wniosek o udzielenie zabezpieczenia w jego granicach, biorąc za podstawę zgromadzony materiał w tej sprawie. W przypadku złożenia wniosku z niekompletnymi informacjami sąd wezwie stronę do uzupełnienia braków w ciągu tygodnia pod rygorem zwrócenia pisma. Klauzula wykonalności jest możliwa dopiero po złożeniu kaucji przez uprawnionego do zabezpieczenia.

Osoba, zobowiązana do zabezpieczenia i która wykonała je, może ubiegać się o odszkodowanie, jeśli z tego tytułu poniosła szkodę. np., jeśli mimo wykonania przez stronę zabezpieczenia uprawniony, (czyli w tym przypadku wierzyciel) nie wniósł w wyznaczonym terminie pisma rozpoczynającego postępowanie. Warto pamiętać, że z roszczeniem należy wystąpić w ciągu roku od dnia jego powstania, przeciwnym razie wygaśnie.

Gdy zabezpieczeniu podlegają inne roszczenia niż pieniądze – sąd sam podejmie decyzję jak zrealizować decyzję zabezpieczeniu. Może określić prawa i obowiązki uczestników postępowania lub ustanowić zakaz zbycia obiektów objętych postępowaniem.

Żądanie zabezpieczenia.

Zabezpieczenia wierzytelności może domagać się osoba będąca stroną lub uczestnikiem postępowania, ale tylko wtedy, gdy udokumentuje swoje roszczenia. Zabezpieczenie nie może zaspokoić roszczenia, z wyjątkiem, gdy jest to konieczne dla odwrócenia grożącej szkody lub innych niekorzystnych dla uprawnionego skutków.

Ustawa czeka na podpis prezydenta. Wejdzie w życie po upływie 6 miesięcy od opublikowania w Dzienniku Ustaw.

Źródło: Gazeta Prawna

Warszawa