• ZaufanieProfesjonalizmDoświadczenie

    Zaufanie
    Profesjonalizm
    Doświadczenie

  • ZaufanieProfesjonalizmDoświadczenie

    Zaufanie
    Profesjonalizm
    Doświadczenie

  • ZaufanieProfesjonalizmDoświadczenie

    Zaufanie
    Profesjonalizm
    Doświadczenie

  • 1
  • 2
  • 3
  • 
ZaufanieProfesjonalizmDoświadczenie

    Zaufanie
    Profesjonalizm
    Doświadczenie

  • 1

Od 13 września 2023 r. rejestrując firmę przez CEiDG lub aplikację mObywatel będzie można jednocześnie zawnioskować o NIP i zarejestrować się do VAT. W tym celu MF przygotowało nowy wzór wniosku rejestracyjnego VAT-R(17).

Nowy wzór VAT-R ma umożliwiać dokonanie zgłoszenia rejestracyjnego VAT przez podmioty rozpoczynające działalność gospodarczą, które nie mają nadanego numeru identyfikacji podatkowej (NIP). 

Takie podmioty składając wniosek CEiDG-1 nie miały możliwości złożenia zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R, gdy nie miały nadanego NIP. Dopiero po otrzymaniu NIP musiały złożyć kolejny wniosek CEIDG-1 i załączyć do niego VAT-R, aby zarejestrować się do VAT. 

Po zmianie wzoru VAT-R, podmioty rozpoczynające działalność i dokonujące rejestracji za pośrednictwem CEIDG oraz osoby, które mają zainstalowaną aplikację mObywatel, będą mogły złożyć wniosek CEIDG-1 wraz z załącznikiem VAT-R, na podstawie którego NIP zostanie im nadany przez właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Złożenie wniosku CEIDG-1 wraz z VAT-R za pośrednictwem CEIDG lub przy użyciu aplikacji mObywatel poprzez CEIDG zakończy proces rejestracji działalności.

Nie zmienia się tryb składania  zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie podatku od towarów i usług dla przedsiębiorców, którzy nie podlegają rejestracji w CEIDG (przykładowo są to osoby prowadzące tzw. działalność nierejestrową, podmioty podlegające rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym). Przedsiębiorcy ci składają VAT-R na dotychczasowych zasadach, czyli w postaci PDF (,,papierowej’’) bezpośrednio do właściwego naczelnika urzędu skarbowego, listownie lub w postaci elektronicznej. 

W przypadku podmiotów, które nie dokonują rejestracji działalności za pośrednictwem CEIDG, będzie możliwość pobrania zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R(17) w formie ,,papierowej’’ wraz z odpowiednim zgłoszeniem identyfikacyjnym NIP w urzędzie skarbowym. Przykładowo przedstawiciel grupy VAT będzie mógł pobrać i złożyć druk VAT-R(17) w formie ,,papierowej” wraz z formularzem NIP-2 w urzędzie skarbowym.

Druk VAT-R(17) dostępny w formie elektronicznej i ,,papierowej’’ (PDF) zawiera tak jak dotychczas pole z NIP. Natomiast forma elektroniczna tego druku udostępniana jako załącznik do wniosku CEIDG-1, również będzie zawierała pole z NIP, ale nie będzie ono obowiązkowe – dla tych podmiotów, które nie posiadają NIP. W przypadku posiadania NIP rejestracja za pośrednictwem CEIDG będzie możliwa na dotychczasowych zasadach, tj. z załącznikiem VAT-R(17) i uwidocznionym na nim NIP. Podobnie w przypadku zgłoszeń aktualizacyjnych, do których będzie dołączany VAT-R(17), podatnik będzie musiał wypełnić pole NIP, który został mu już nadany. 

Rozporządzenie wprowadzające nowy wzór VAT-R wchodzi w życie 13 września 2023 r. (po upływie 14 dni od dnia publikacji w Dz.U.). 

W rozporządzeniu umieszczono przepis umożliwiający stosowanie nie dłużej niż do 31 grudnia 2023 r. wzoru zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie podatku od towarów i usług w wersji 16 tego formularza - VAT-R(16). Ma to pozwolić na dostosowanie systemów informatycznych do obsługi nowego wzoru zgłoszenia. 

Podstawa prawna

Rozporządzenie Ministra Finansów z 8 sierpnia 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wzorów dokumentów związanych z rejestracją w zakresie podatku od towarów i usług – Dz.U. z 2023 r. poz. 1731

Oprac. Ewa Sławińska

Źródło: https://inforfk.pl

Warszawa