• ZaufanieProfesjonalizmDoświadczenie

    Zaufanie
    Profesjonalizm
    Doświadczenie

  • ZaufanieProfesjonalizmDoświadczenie

    Zaufanie
    Profesjonalizm
    Doświadczenie

  • ZaufanieProfesjonalizmDoświadczenie

    Zaufanie
    Profesjonalizm
    Doświadczenie

  • 1
  • 2
  • 3
  • 
ZaufanieProfesjonalizmDoświadczenie

    Zaufanie
    Profesjonalizm
    Doświadczenie

  • 1

Od 1 września 2023 r. do ustawy o VAT dodano przepis, który zwalnia podatników z obowiązku wystawiania faktur zaliczkowych, w sytuacji gdy w miesiącu otrzymania zapłaty dla danej czynności powstał obowiązek podatkowy. Wprowadzono również możliwość wystawiania w KSeF faktur korygujących do faktur, które nie były wystawione w KSeF.

 

Z art. 106b ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT wynika obowiązek wystawiania faktur zaliczkowych. Z obecnych przepisów nie wynika przy tym wyłączenie obowiązku wystawiania takich faktur, jeżeli otrzymanie całości lub części zapłaty oraz powstanie obowiązku podatkowego w odniesieniu do czynności, której zapłata dotyczyła, nastąpiło w tym samym okresie rozliczeniowym. Wynika to jednak z wyjaśnień organów podatkowych (zob. przykładowo interpretację indywidualną dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 15 maja 2014 r., sygn. IPPP3/443-186/14-2/SM, czy interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 2 grudnia 2014 r., sygn. IPTPP2/443-694/14-2/DS).

Z dniem 1 września 2023 r. praktyka ta została przez ustawodawcę potwierdzona. Z dodanego tego dnia art. 106b ust. 1a ustawy o VAT wynika bowiem wprost, że podatnik nie jest obowiązany do wystawienia faktury, o której mowa w art. 106b ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT (czyli tzw. faktury zaliczkowej), jeżeli całość lub część zapłaty, o której mowa w tym przepisie, otrzymał w tym samym miesiącu, w którym dokonał czynności, na poczet których otrzymał całość lub część tej zapłaty.

Przykład

10 września 2023 r. podatnik otrzymał zaliczkę 30% na poczet towaru zamówionego przez kontrahenta. Towar zostanie kontrahentowi dostarczony 25 września 2023 r. W tej sytuacji podatnik nie musi wystawiać faktury zaliczkowej. Wystawia jedynie fakturę dokumentującą dostawę towaru.

W przypadku niewystawienia przez podatnika faktury zaliczkowej z powodów określonych w nowo dodanym art. 106b ust. 1a ustawy o VAT wystawiona przez podatnika po wydaniu towaru lub wykonaniu usługi faktura powinna zawierać datę:

  • dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi i 
  • otrzymania zapłaty, o której mowa w art. 106b ust. 1 pkt 4 (tj. datę wpłaty zaliczki), jeżeli taka data jest określona i różni się od daty wystawienia faktury (art. 106e ust. 1a ustawy o VAT dodany 1 września 2023 r.).

Stosowanie art. 106b ust. 1a ustawy o VAT ogranicza drugi z dodanych 1 września 2023 r. przepisów, tj. art. 106b ust. 1b ustawy o VAT. Wynika z niego, że art. 106b ust. 1a ustawy o VAT nie stosuje się w przypadkach, dla których terminy wystawienia faktury określone są w art. 106i ust. 3-8 ustawy o VAT.

źródło: https://inforfk.pl/

Warszawa