• ZaufanieProfesjonalizmDoświadczenie

    Zaufanie
    Profesjonalizm
    Doświadczenie

  • ZaufanieProfesjonalizmDoświadczenie

    Zaufanie
    Profesjonalizm
    Doświadczenie

  • ZaufanieProfesjonalizmDoświadczenie

    Zaufanie
    Profesjonalizm
    Doświadczenie

  • 1
  • 2
  • 3
  • 
ZaufanieProfesjonalizmDoświadczenie

    Zaufanie
    Profesjonalizm
    Doświadczenie

  • 1

6 września 2023 r. ZUS wydał komunikat o zmianie naliczania podstawy wymiaru świadczeń chorobowych. Przychód z umowy cywilnoprawnej  zawartej ze swoim pracodawcą powinien zostać przyjęty w podstawie wymiaru świadczeń z ubezpieczenia chorobowego niezależnie od tego, czy umowa zlecenia się zakończyła, czy nadal trwa. 

 

Jest to bardzo korzystna zmiana dla pracowników, którzy zawierają z własnym pracodawcą umowy cywilnoprawne (zlecenia lub o dzieło) albo z pracodawcą, z którym w ramach takiej umowy wykonują pracę na rzecz swojego pracodawcy. Dotychczas (zgodnie poprzednim  stanowiskiem ZUS)  wynagrodzenie z  takiej umowy uwzględniano w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego tylko wtedy gdy zasiłek  z ubezpieczenia społecznego przysługiwał w okresie na który taka umowa została zawarta. Po zmianie stanowiska ZUS, do podstawy zasiłkowej należy wliczać wynagrodzenie  z umów cywilnoprawnych nie tylko tych któ®e trwają, ale również tych zakończonych.

Jak informuje ZUS zmienioną zasadę należy stosować w bieżących sprawach, ale ubezpieczony może wystąpić z wnioskiem dotyczącym wcześniejszego okresu.

Jeżeli ubezpieczony złoży wniosek o przeliczenie podstawy wymiaru świadczeń z ubezpieczenia chorobowego i przyjęcia do niej przychodu z umowy zlecenia, to ZUS przeliczy tą podstawę i dopłaci różnicę między wypłaconym a należnym zasiłkiem. Zasady te obowiązują także płatników składek, którzy sami wypłacają swoim ubezpieczonym zasiłki.

Płatnicy składek w razie wątpliwości dotyczących przyjęcia określonego składnika wynagrodzenia do podstawy wymiaru świadczeń z ubezpieczenia chorobowego, mogą każdorazowo wystąpić do Oddziału ZUS z zapytaniem.

Roszczenie o wypłatę zasiłku przedawnia się po upływie 3 lat od ostatniego dnia okresu, za który zasiłek przysługuje (na podstawie art. 67. ust. 4 ustawy zasiłkowej).

ZUS zaktualizował dla płatników składek „Komentarz do ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa – wybrane zagadnienia”, w którym podaje przykłady stosowania nowej zasady.

Opracowała Agata Pinzuł na podstawie komunikatu ZUS z 6 września 2023 r. dostępnego na www.zus.pl

żródło: https://inforfk.pl/

Warszawa