• ZaufanieProfesjonalizmDoświadczenie

    Zaufanie
    Profesjonalizm
    Doświadczenie

  • ZaufanieProfesjonalizmDoświadczenie

    Zaufanie
    Profesjonalizm
    Doświadczenie

  • ZaufanieProfesjonalizmDoświadczenie

    Zaufanie
    Profesjonalizm
    Doświadczenie

  • 1
  • 2
  • 3
  • 
ZaufanieProfesjonalizmDoświadczenie

    Zaufanie
    Profesjonalizm
    Doświadczenie

  • 1

Od początku października br. obowiązują przepisy, dzięki którym wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, zarządcy nieruchomości oraz inne podmioty, których instalacje OZE są przyłączone za licznikiem części wspólnego budynku wielolokalowego, mogą uzyskać status prosumenta lokatorskiego. Prosument lokatorski może otrzymywać na swój rachunek 100 proc. wartości wprowadzonego do sieci prądu.

 

Zgodnie z nowelizacją przygotowaną przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, do regulacji dotyczących odnawialnych źródeł energii dodano przepisy określające nowy sposób rozliczania energii elektrycznej dla części wspólnych budynków wielolokalowych. W założeniu nowe rozwiązanie ma zachęć do montowania mikroinstalacji OZE o mocy przekraczającej zapotrzebowanie części wspólnej. W praktyce nie będzie też ryzyka, że część wynagrodzenia za prąd zostanie utracona.

– Prosument lokatorski to możliwość zmiany formy otrzymywanego wynagrodzenia za energię. Wynagrodzenie w postaci obniżenia rachunków za energię przez sprzedawcę, jak to było to tej pory, będzie mogło zostać zmienione na przelew wartości tej energii, w formie pieniężnej, na wskazane konto. Takie rozwiązanie jest bardzo dużą zachętą do inwestycji w instalacje OZE na dachach bloków w całym kraju – tłumaczy szef resortu rozwoju i technologii, Waldemar Buda.

Obowiązujące od 1 października 2023 r. przepisy przewidują, że rozliczenie prądu wytwarzanego przez prosumenta lokatorskiego będzie opierać się na dwóch etapach: – za energię wytworzoną i zużytą w ciągu tej samej godziny prosument indywidualny/lokatorski nie zapłaci jej ceny i nie wniesie zmiennych opłat związanych z dystrybucją (tzw. autokonsumpcja); – nadwyżki godzinowe (w sytuacji, gdy energii wytworzonej w ciągu godziny jest więcej niż zużytej w tym samym czasie) będą przeliczane przez sprzedawcę na depozyt prosumencki po miesięcznej cenie rynkowej (od 1 lipca 2024 – cenie godzinowej), a następnie wypłacane w 100 proc. na wskazane konto na koniec okresu rozliczeniowego.

Co ważne, wypłacone środki można będzie przeznaczać na: – rozliczenie zobowiązań prosumenta z tytułu zakupu prądu; – obniżenie opłat (m.in. na fundusz remontowy, za energię elektryczną, ciepło, gaz i administrację) związanych z lokalami mieszkalnymi w budynku, gdzie znajduje się instalacja OZE; – obniżenie opłat związanych z lokalami mieszkalnymi w innych budynkach o przeważającej funkcji mieszkalnej, których części wspólne są zarządzane przez prosumenta.

mp

źródło: https://www.podatki.biz

Warszawa